Połącz się z nami

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jak wybrać stół do jadalni

Oferta stołów do jadalni jest bardzo szeroka nie tylko pod względem kolorystyki, ale i co do rozmiarów, materiałów czy konstrukcji. Wybrać odpowiedni nie powinno sprawić większych trudności. Pod względem konstrukcji dzielimy stoły na dwie podstawowe kategorie, stoły stałe i stoły z możliwością rozłożenia. Klasyczne stoły, bez możliwości rozłożenia, przez wiele lat były wystarczające, jednak w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności stoły z możliwością poszerzenia lub zwiększenia blatu. Stół z możliwością rozłożenia na co dzień nie zajmuje wielkiej przestrzeni, ale w razie potrzeby można go rozłożyć do większego rozmiaru. W dzisiejszym artykule chcemy przekazać kilka porad jak wybrać stół o odpowiedniej powierzchni blatu czy jaką wybrać konstrukcję stołu. Na pewno będziecie zaskoczeni możliwościami niektórych konstrukcji.

 

 

Stoły z możliwością stopniowego rozłożenia

Francuski producent przychodzi z bardzo oryginalnym rozwiązaniem. Przedstawia całkowicie nowy sposób rozłożenia stołu, stopniowo z minimalnego do maksymalnego rozmiaru, w zależności od ilości osób zasiadających do stołu. W momencie kiedy w ogóle nie potrzebujemy stołu, możemy go złożyć do formy zwykłej półki do odkładania i ustawić w dowolnym miejscu.

 

     

 

Na dołączonych zdjęciach przedstawione są wszystkie etapy rozkładania stołu. Stopniowym rozłożeniem minimalistycznej półki do odkładania uzyskamy elegancki stolik lub stół dla odpowiedniej ilości osób. Nie ma więc potrzeby rozkładania stołu na maksymalny rozmiar. Spróbujemy dokładniej opisać poszczególne kroki.

krok 1 – stolik – półka pod ścianą, o szerokości 43 cm
krok 2 – stół dla dwu osób, szerokość 95 cm
krok 3 - stół dla czterech osób, szerokość 148 cm
krok 4 - stół dla sześciu osób, szerokość 200 cm 

Na pewno zgodzą się Państwo z nami, że to bardzo praktyczne rozwiązanie. Konstrukcja zdecydowanie przeznaczona dla właścicieli małych wnętrz. Prezentowany stół do jadalni Helen jest do dyspozycji w kilku kolorach. Mechanizm rozkładania stołu jest bardzo prosty, metalowe prowadnice do których stopniowo (według potrzeb) wkładamy poszczególne stopnie poszerzające blatu i zwiększamy jego powierzchnię.

 

 

Tradycyjne stoły rozkładane

Do tradycyjnych konstrukcji możemy zaliczyć stoły z prostą dzieloną konstrukcją. Po oddzieleniu (rozciągnięciu) obu części, wkładamy dodatkowy element zwiększający powierzchnię blatu. Dodatkowy (poszerzający) element, z reguły umieszczony jest pod blatem. Stoły tej konstrukcji najczęściej produkowane są z płyty laminowanej w szerokiej gamie kolorów. Droższe modele produkowane są z płyty MDF.

 

  

 

Dzięki nowym technologiom produkcji mebli rozwijają się również możliwości zwiększania rozmiarów stołów. W naszej ofercie znajdują się stół z możliwością rozłożenia ze 160 cm do 300 cm, czyli do rozmiaru dla dwunastu osób. Taki zasięg rozmiarów jest możliwy dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i bardzo pomysłowych konstrukcji.

 

Do dyspozycji mamy również stół z litego drewna z możliwością poszerzenia blatu, co w kategorii mebli z litego drewna jest raczej rzadko spotykane. Najczęściej spotykanym sposobem zwiększania rozmiaru stołu to wyżej opisywane rozciągnięcie i włożenie dodatkowego elementu. Kolejnym sposobem powiększenia powierzchni blatu to dołączenie bocznego elementu do klasycznego stołu bez możliwości rozłożenia. Tego typu rozwiązanie co prawda nie pozwala na powiększanie w znacznym zakresie, ale oferuje stabilniejszą i trwalszą konstrukcję stołu bez ruchomych, mechanicznych elementów.

 

  

 

System z bocznym mocowaniem rozszerzenia blatu stołu, najczęściej wykorzystywany jest u stołów z litego drewna. Głównym tego powodem jest samo drewno, które mimo dokładnego wysuszenia, jednak z biegiem czasu lekko zmienia swoją objętość i kształt co mogłoby doprowadzić do deformacji prowadnic, a tym samy do problemów z rozłożeniem. Boczne poszerzenie jest zatem bardziej bezpieczne i efektywne. Dodatkowe płyty dołączyć można z obu stron, co pozwala na wydłużenie stołu nawet o 80 cm. O wyborze rozmiaru i konstrukcji stołu z reguły decyduje przestrzeń jaką mamy do dyspozycji. Dla naprawdę małych pomieszczeń odpowiedniejszym rozwiązaniem będzie pierwsza z opisanych konstrukcji, natomiast mając do dyspozycji dostatecznie dużą przestrzeń możemy skorzystać z rozwiązania opisanego na końcu.