Połącz się z nami

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Meble do sypialni w ciemnym kolorze

Jak sobie urządzisz sypialnię, tak się wyśpisz. To jedno z najintymniejszych pomieszczeń w domu i warto zadbać o to, żebyśmy czuli się w nim maksymalnie komfortowo. Wbrew nazwie, sypialnia to nie jest pomieszczenie, w którym wyłącznie się śpi. To miejsce, do którego uciekamy, żeby odpocząć, pobyć samemu ze sobą albo z ukochaną osobą, poczytać, pomyśleć i zaplanować kolejne dni.

Jeśli sypialnia jest naprawdę zindywidualizowana i cieszy oko, można powiedzieć, że to najlepsza inwestycja w domową strefę wypoczynku. Nie warto w tym wypadku oglądać się na trendy i mody - warto zapytać siebie, czego nam do szczęścia potrzeba.

Meble do sypialni w skandynawskim designie, kolekcja Aalborg, black     Łóżko małżeńskie w skandynawskim designie Aalborg, black

Kraina łagodności czy chłodne mroczne klimaty?

Przywykliśmy myśleć o sypialni jako o krainie łagodności, w której królują jasne meble z naturalnego drewna albo meble białe. Stereotyp głosi, że sypiania powinna być sielankowa, pełna rustykalnych albo etnicznych skojarzeń, bibelotów czy puchatych dywaników i koców. Ale nie każdy dobrze czuje się w tak przeciążonej detalami przestrzeni. Wielbiciele minimalizmu, mroczniejszych klimatów czy graficznych form często i chętnie stawiają na ciemne meble do sypialni. Podobnie jak łazienka w czerni, tak sypialnia w ciemnych kolorach wydaje się być pomieszczeniem smutnym i przybijającym, ale to tylko pozory. 

                                              Łóżko tapicerowane z przestrzennym, rozkładanym rusztem Bess czarne

Ciemne łóżko i ciemne meble można doskonale połączyć z jaśniejszymi dodatkami, które sprawią, że pomieszczenie będzie miało niepowtarzalny klimat.Ostateczne to właśnie klimat sypialni liczy się najbardziej. Ciemna aranżacja działa wyciszająco i daje wrażenie odizolowania sypialni od pozostałych pokojów. Jeśli zadbamy o ciekawe oświetlenie oraz niebagatelne ozdoby okien, także w ciągu słonecznego dnia będzie tu przyjemny półmrok i senny nastrój. Miło wejść z zalanej słońcem ulicy do mrocznej, chłodnej sypialni, do której sączy się delikatnie dzienne światło. 

Przełamywanie konwencji

Równie ciekawie prezentują się meble, których okleina imituje stare drewno. Łatwo wtedy stworzyć sypialnię nawiązującą stylistyką do wiejskich posiadłości. W takich wnętrzach tradycja spotyka się z designerską nowoczesnością. Elementy etniczne współistnieją z industrialnymi. Takie przełamanie konwencji sprawdza się idealnie w domach, w których ceni się eklektyzm oraz zabawę różnymi stylami.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że im wyższe pomieszczenie, tym mniejsze wrażenie, że ciemne meble zmniejszają je optycznie. Można więc powiedzieć, że to nie metraż, a właśnie wysokość sypialni sprawia, że masywne ciemne łóżko czy meble w ciemnych kolorach nie wyglądają przytłaczająco. Równie ważne są rozmieszczenie punktów świetlnych, luster, jasnych ozdób oraz rezygnacja z nadmiaru otwartych półek na rzecz zamykanych stolików nocnych czy małych komód. 

Ciemno, jasno, jasno, ciemno

Można wyobrazić sobie dwa warianty ciemnej sypialni: ciemny kolor ścian plus ciemne meble albo jasny kolor ścian plus ciemne meble. W tym drugim przypadku ciemne łóżko czy szafa stają się mniej widoczne i zdają się płynnie wtapiać w całą aranżację. Jeśli nie mamy do czynienia z granatowym albo czarnym fornirem, meble stanowią istotny kontrapunkt, ale już forniry jaśniejsze, zwłaszcza imitujące drewno, utrzymane w gamie szarości czy brązów stają się na tle jasnych ścian łagodniejsze i mniej przytłaczające.

O wyborze mebli do sypialni powinni decydować wyłącznie jej właściciele - nawet gdyby jej aranżacja miała znacząco odbiegać od aranżacji reszty domu, warto postawić na swoim. Warto mieć w domu choć jeden pokój, który meblujemy kierując się własnymi zachciankami, nie tylko trendami, elegancją, użytecznością, ale nade wszystko tym, co nam w duszy gra. Jeśli ciemna sypialnia zaspokaja nasze potrzeby estetyczne i emocjonalne, naprawdę mamy w czym wybierać. Meble do sypialni to jeden z większych segmentów w każdym sklepie branżowym.