Połącz się z nami

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jak wybrać odpowiednie łóżko?

Jeśli zastanawiasz się, jakie łóżko wybrać do swojej sypialni lub pokoju dziecięcego, dzisiejszy artykuł może Ci się przydać. I wyjątkowo nie skupiamy się na samym projekcie, ale na materiałach. Na naszym rynku jest mnóstwo łóżek pojedynczych, ale także podwójnych lub dla dwojga i oczywiście łóżek dziecięcych. Czy wybierając łóżko, bez względu na to, dla kogo jest ono przeznaczone, liczy się przede wszystkim jego wygląd? Czy wybierając meble, zwracasz w ogóle uwagę na to, z czego są wykonane? I, oczywiście, czy materiał jest w ogóle odpowiedni dla Ciebie? Tak, nawet takie rozważania przy wyborze łóżka są potrzebne, jeśli nie konieczne. Obecnie można dostać łóżko z szerokiej gamy dostępnych materiałów, od płyt mdf, litego drewna różnego rodzaju, po łóżka laminowane lub tapicerowane. A ponieważ laminat i materiał obiciowy, czyli tkanina pokryciowa, są najczęstszymi wyborami przy wyborze łóżka, to właśnie na tych materiałach skupimy się dzisiaj.

 

Podwójne łóżko z licznymi schowkami, nadbudowa Lanka white      Łóżko tapicerowane z przestrzennym, rozkładanym rusztem

 

Łóżko laminowane, wady i zalety

Może najpierw przypomnijmy sobie, czym w ogóle jest płyta laminowana? Laminat, płyta laminowana lub w skrócie LTD, co oznacza laminowaną płytę wiórową, to płyta pokryta dekoracyjną powierzchnią, albo papierem, albo, w najlepszym przypadku, wierzchnia warstwa staje się fornirem wyższej jakości, który my, jako sprzedawcy, zawsze preferujemy zamiast arkuszy papieru. Ogólnie rzecz biorąc, sprawia to, że łóżko jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Grubość jest bardzo ważna zarówno dla laminowanego blatu, jak i wykończenia. Dla nas, jako sprzedawców, w przypadku laminatu prawdą jest, że meble o grubości płyty mniejszej niż 15 mm nie są warte zakupu.

 

                                   Łóżko podwójne z nadstawką Bridge biały

 

Dlatego na naszej stronie staramy się utrzymywać grubość laminatu w zakresie od 15 do 30 mm, gdzie grubość laminatu 15 mm jest używana bardziej do półek lub frontów szuflad, szafek i konstrukcji wsporczych, takich jak boki łóżka lub boki łóżka piętrowego, a następnie osiągamy od 18 do 25 mm. Jednostka miary odnosi się również do wykończenia powierzchni, jeśli jest to dekoracyjna folia papierowa, to jest to 0,2 mm, ale jeśli mówimy o wyższej jakości powierzchni przy użyciu forniru, to tutaj jest to 0,8 mm, do 1 cm. Sądzimy, że na podstawie tych kilku liczb wielu z was już wie, jaki rodzaj łóżka wybrać. Tak, co najmniej laminat o grubości 20-25 mm i wykończeniu fornirem lub arkusz papieru, ale o wystarczającej grubości, gdzie papier jest również zamknięty w żywicy melaminowej, a nie tylko przyklejony. Rzetelny sprzedawca mebli zawsze podaje te informacje o grubości materiału w parametrach produktu lub w formie instrukcji montażu online, gdzie podane są wszystkie szczegółowe wymiary, w tym grubość danych płyt. Rzetelny sprzedawca zawsze wskaże również kraj pochodzenia, w którym łóżko zostało wyprodukowane.

 

                                                                      

 

Co przemawia za zakupem łóżka laminowanego w porównaniu z łóżkiem tapicerowanym? Zdecydowanie łatwe utrzymanie, a przede wszystkim łóżko laminowane jest bardziej odpowiednie dla osób cierpiących na alergie. Łóżko laminowane to także dobre rozwiązanie dla zwierząt domowych. Spójrzmy prawdzie w oczy, zwierzak jest bardzo częstym gościem w naszej sypialni, w naszym łóżku, a łóżko laminowane jest zdecydowanie bardziej odpowiednim materiałem na takie wizyty. Drobne włoski nie dostaną się do laminatu. Z kolei w przypadku łóżka tapicerowanego sierść stanowi duży problem, ponieważ w tkaninie obiciowej jest jej naprawdę wygodnie i przykleja się jak cholera. Oczywiście z przesadą. Ale nie tylko zwierzęta, nawet dla rodziny z małymi dziećmi polecalibyśmy raczej materiał laminowany. Małe dzieci uwielbiają spędzać czas z nami rodzicami i niejednokrotnie zdarzają się takie wypadki.

Na przykład rozlaną herbatę z laminowanego blatu można łatwo zetrzeć wilgotną szmatką, ale w przypadku tapicerki byłby to duży problem i zwykle te nieestetyczne plamy pozostaną na łóżku i tkaninie obiciowej, ponieważ po prostu nie można włożyć tapicerowanego łóżka do pralki. Owszem, są "trzepaczki" lub inne urządzenia, ale to nigdy nie jest to samo. Jakie są wady łóżek laminowanych? Powierzchnia jest zimna, nie jest tak przyjemna w dotyku, a w większości projektów jest to minimalistyczny design bez wysokiego zagłówka, o który można wygodnie się oprzeć. Wreszcie, największą bolączką łóżek laminowanych są ostre krawędzie. Im niższa jakość łóżka laminowanego, tym ostrzejsze krawędzie. Dlatego, wracając do początku historii, jeśli łóżko laminowane, to takie, które jest wystarczająco grube, aby być płytą, najlepiej z wykończeniem fornirowym i krawędzią ABS. Wtedy nawet ostre krawędzie laminatu staną się mniej ostre.

 

Łóżko tapicerowane, wady i zalety

Wspomnieliśmy już trochę o łóżkach tapicerowanych, ale przyjrzyjmy się bliżej temu typowi łóżek. Ponownie, łóżko jest tylko tak dobre, jak jakość użytych matryc. A nie ma to jak tkanina, ważnym parametrem przy wyborze łóżka tapicerowanego jest nie tylko jego odcień, ale przede wszystkim waga. Ale może zacznijmy od początku, od pytania, czym jest tapicerka? Jest to wykończenie materiałów i wypełnienie przestrzeni nośnych, czyli pokrycie tkaniną, skórą, ceratą, siatką lub innymi rodzajami materiałów. Z kolei obicie to głębsze wypełnienie elastycznymi materiałami nośnymi lub sprężynami.

Łóżko tapicerowane to zatem wytrzymałość tkaniny, jej waga, ale także jakość wypełnienia, wreszcie na pewno nie bez znaczenia jest to, z czego jest wykonane, jakie materiały zostały użyte do faktycznej konstrukcji łóżka. Niestety, dzisiaj jako sprzedawcy mebli, którzy starają się prezentować tylko wysokiej jakości projekty za pośrednictwem naszej strony internetowej, bardzo często widzimy łóżka tapicerowane dosłownie za kilka koron. Cienka tkanina, która zużywa się w ciągu zaledwie kilku miesięcy i można zobaczyć rzeczywisty materiał, taki jak laminat, wypełnienie, które, podobnie jak w przypadku materacy niskiej jakości, po prostu "zużywa się" w krótkim czasie. Nie dostaniesz wysokiej jakości łóżka tapicerowanego tanio, a raczej bylibyśmy ostrożni z podejrzanie niskimi cenami. Z pewnością nie chcesz zmieniać łóżka w ciągu dwóch lat, kiedy okazja staje się okazją, gdy kupujesz nowe łóżko.

 

Łóżko dziecięce tapicerowane ze stelażem 90 - Coll różowy    

 

W przypadku wysokiej jakości łóżek tapicerowanych można liczyć na to, że konstrukcja wykonana jest z litego drewna, najczęściej bukowego lub dębowego, drewna o wysokim stopniu twardości, a częściowo także z płyty mdf lub płyty laminowanej. Krawędzie są wzmocnione, aby nie przebijały tkaniny obiciowej. Często zagłówek jest również dodatkowo zszywany, tutaj ponownie należy uważać, aby szwy były łatane i nie były tylko dla efektu wizualnego lub powiedzmy efektu, ponieważ guziki, które są tak często używane do tego celu, naprawdę wystarczą tylko na kilka odpoczynków. Jakie są więc plusy i minusy zakupu łóżka tapicerowanego?

Jako ogromną zaletę, być może największą, możemy wskazać zaokrąglone krawędzie, które nie są ostre i z pewnością nie zrobią krzywdy nawet małemu dziecku. To właśnie dlatego łóżka tapicerowane są tak popularne jako rozwiązanie do spania w pokoju dziecięcym. Zdecydowanie większy komfort zapewnia wysokie, tapicerowane wezgłowie, o które można się oprzeć podczas czytania książki czy oglądania ulubionego serialu. Ogólnie rzecz biorąc, jest oczywiście przyjemniejsze w dotyku. Jeśli szukasz łóżka z dużą ilością miejsca do przechowywania, to łóżko tapicerowane jest sposobem na uzyskanie największej ilości miejsca do przechowywania. Wyższa powierzchnia spania, która jest wygodniejsza zarówno podczas wstawania, jak i podczas wieczornego kładzenia się spać. Jest to również powód, dla którego łóżko tapicerowane jest tak popularne wśród osób starszych. Bardzo elegancki wygląd i zdecydowanie większy wybór odcieni, nawet bardzo nietypowych, niż oferują łóżka laminowane.

 

                                                   

 

Nie możemy jednak zapominać o wadach. W końcu, jak już wspomnieliśmy, tkanina to tylko tkanina i z pewnością nie jest tak łatwa w utrzymaniu jak laminat. Dlatego też, jeśli masz małe dzieci, ale także zwierzęta, rozważmy zakup łóżka tapicerowanego. Nie raz widzieliśmy zdjęcia uszkodzonych tkanin z powodu kocich pazurów. Bądź również ostrożny, jeśli cierpisz na alergie. Możesz być tak schludny, jak chcesz, ale kurzu osiadającego na tapicerce łóżka po prostu nie da się uniknąć. Również z tego powodu, podobnie jak w przypadku pluszowych zabawek, tapicerowane łóżko nie jest zalecane dla dzieci poniżej piątego roku życia. Innym powodem, dla którego nie warto decydować się na łóżko tapicerowane, może być niewielka przestrzeń na wyposażenie sypialni. Niestety, prawda jest taka, że piękno i elegancja łóżka tapicerowanego, które jest odpowiednim meblem, gdy jest dobrej jakości, wyróżnia się bardziej w dużej sypialni. Ponadto sypialnia to miejsce, które naprawdę nie powinno być pomieszczeniem zagraconym meblami, ale przestronną przestrzenią odpowiednią do spania. Ale prawdopodobnie przede wszystkim wadą dla większości z was, w oparciu o nasze doświadczenie, jest naprawdę wysoka konserwacja. Kiedy łóżko się zabrudzi, nie wystarczy wziąć wilgotnej szmatki i po prostu je wytrzeć, ale usunięcie każdej plamy będzie trudniejszym procesem.

Dziś postaraliśmy się odpowiedzialnie wymienić wszystkie plusy i minusy, mamy nadzieję, że ułatwiliśmy ci trochę decyzję, a przynajmniej powstrzymaliśmy cię przed dokonaniem wyboru, abyś dokładnie rozważył wszystko, zanim wybierzesz odpowiednie łóżko. Z pewnością nikt z nas nie planuje się pomylić przy wyborze łóżka, ponieważ łóżko nie jest tanią sprawą, przynajmniej jeśli chodzi o jakość. Życzymy wszystkim doskonałego i szczęśliwego snu.