Połącz się z nami

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jak dzieci we Francji i Hiszpanii świętują Wielkanoc?

Wierzymy, że wszyscy z was wiedzą, dlaczego obchodzimy Wielkanoc. Ale tak czy inaczej, zacznijmy naszą rozmowę od tego, co w zasadzie oznacza Wielkanoc, dla przypomnienia, ponieważ powtarzanie jest matką mądrości. Wielkanoc obchodzona jest na całym świecie, zwłaszcza w krajach chrześcijańskich. Jest to najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc to także czas ludowych tradycji, świętowania, a właściwie witania wiosny, które są tylko luźno związane z tym religijnym świętem.

Wielkanoc to święto ruchome, którego data zmienia się z roku na rok. W tradycji zachodniego chrześcijaństwa Niedziela Zmartwychwstania przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca po równonocy, w marcu lub kwietniu. A w tym roku, przynajmniej jak dotąd, wygląda to bardziej na letnią Wielkanoc, ponieważ prognoza przewiduje rekordowe temperatury, do których jesteśmy bardziej przyzwyczajeni w czerwcu. Tym bardziej wierzę, że Wielkanoc skusi nas do spacerów i górskich wędrówek. Warto więc wypatrywać pierwszych promieni słońca, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Po zimie długie przebywanie na pierwszym słońcu jest naprawdę uciążliwe, a pogoda nie jest taka, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni przez wiele lat. Intensywność słońca wzrasta z roku na rok, dlatego stosowanie kremów UV jest bardziej niż wskazane.

 

                            

 

Symbole Świąt Wielkanocnych

Na całym świecie symbole Wielkanocy są takie same, znane wszystkim, nawet w naszym kraju. W tradycji żydowskiej baranek reprezentuje Izrael jako trzodę Bożą prowadzoną przez Pana. Krzyż jest najważniejszym symbolem chrześcijańskim, ponieważ Chrystus został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Była to jedna z najbardziej okrutnych i upokarzających kar. Nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczyna się zapaleniem ognia paschalnego, który symbolizuje zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad ciemnością i śmiercią. Innym symbolem Wielkanocy jest jajko, symbol nowego życia, ponieważ zawiera w sobie zarodek życia. W wielu kulturach jajko jest symbolem płodności, życia i zmartwychwstania. Zdobienie skorupek jaj może jednak sięgać czasów prehistorycznych. W związku z tradycją ludową, kontynuowany jest zwyczaj malowania tych jaj (określenie "pisanka" pochodzi od koloru czerwonego).

W naszym kraju zdobienie jajek ma wielką i silną tradycję i można powiedzieć, że zdobienie jajek podlega różnym trendom mody, podobnie jak dekoracje wielkanocne. A ponieważ jako sprzedawcy detaliczni zajmujemy się głównie projektowaniem i sprzedażą mebli, nie możemy nie wspomnieć o tych trendach w modzie. Są one różne dla każdego kraju, w różnych odcieniach kolorystycznych dla każdego roku. Kolorem tego roku w świecie designu jest brzoskwiniowy odcień, możemy powiedzieć to samo co "nude", w skrócie nic odważnego, bardzo naturalne, kremowe odcienie. Jeśli jesteście rodzicami, macie małe dzieci, to uważamy, że najpopularniejszym sposobem dekorowania pisanek w domu z dziećmi jest naklejanie naklejek. 

 

                                                                 

 

Wielkanoc we Francji i Hiszpanii

Istnieją oczywiście kraje, w których Wielkanoc obchodzona jest w inny sposób, co z kolei jest paradą kolorów i barw. Na świecie, na przykład, karnawał w Rio lub karnawał w Santa Cruz de Tenerife obchodzone są w okolicach Wielkanocy. My jednak przyjrzeliśmy się Świętu Wiosny w najbliższych nam krajach na przestrzeni niemal dwóch dekad współpracy projektowej z naszymi francuskimi i hiszpańskimi dostawcami. Możemy śmiało powiedzieć, że w obu krajach Wielkanoc jest postrzegana w bardzo chrześcijański sposób, być może nawet silniej w Hiszpanii niż we Francji. Wielkanoc nadal zachowuje silny chrześcijański charakter, a w Wielkim Tygodniu w całym kraju odbywa się wiele ceremonii religijnych. Dzieci otrzymują jedno duże czekoladowe jajko, które zawiera niespodziankę, najczęściej małą zabawkę. W obu krajach tradycją jest piknik na świeżym powietrzu w Poniedziałek Wielkanocny, gdzie zbiera się cała rodzina. 

Na przykład malowanie jajek jest praktyką zupełnie obcą francuskim i hiszpańskim dzieciom. I może jedna ciekawostka, we Francji dzieci rywalizują o to, kto dostanie od rodziców największe lub najciekawsze czekoladowe jajko. 

 

Wielkanoc w innych krajach - o czym mogłeś nie wiedzieć

W Stanach Zjednoczonych Wielkanoc jest świętem religijnym, więc wiele amerykańskich rodzin, które nie uczęszczają do kościoła, gromadzi się wokół dekorowania pisanek w sobotni wieczór i "polowania" na nie w niedzielny poranek. Zgodnie z opowieściami dla dzieci, jajka zostały przyniesione w nocy przez Zajączka Wielkanocnego i rozrzucone po domu i ogrodzie, aby poczekać, aż dzieci się obudzą. Po polowaniu rozpoczyna się "Easter Egg Roll", podczas którego dzieci jednocześnie toczą jajko w dół wzgórza w nadziei, że ich jajko wygra wyścig. Tradycyjnie w Anglii kobiety przywiązują mężczyzn do krzeseł i żądają pieniędzy za uwolnienie, co jest dla nas bardzo nietypową praktyką.

W Norwegii, oprócz jazdy na nartach w górach i malowania jajek, rozwiązywanie zagadek morderstw jest tradycją. Wszystkie główne stacje telewizyjne emitują kryminały i historie detektywistyczne, takie jak Herkules Poirot lub inne historie Agathy Christie. Gazety również drukują artykuły, z których czytelnicy mogą próbować wydedukować, kto jest sprawcą. Oczywiście publikowanych jest również wiele książek. Nawet kartony na mleko są drukowane z historiami morderstw.

Ukraińską potrawą wielkanocną jest słodka chlebowa pascha. Tutaj, podobnie jak gdzie indziej, jajko jest postrzegane jako podstawowy symbol Wielkanocy, a tradycyjny konkurs polega na tym, że ludzie biorą ugotowane jajka i biją się ich końcami. Dopiero wtedy jajko może zostać zjedzone. Krótko mówiąc, inny region, inna obyczajowość, w tym przypadku możemy mówić o tradycji ludowej. 

 

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł choć trochę Was rozbawił i dowiedzieliście się czegoś nowego. Życzymy wszystkim wspaniałych wiosennych wakacji, nawet przy letnich temperaturach, dużo odpoczynku i miłych chwil z dziećmi i najbliższymi przyjaciółmi.