Połącz się z nami

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Gdzie trzymać książki?

Dane dotyczące czytelnictwa w naszym kraju nie napawają optymizmem, ale przecież w wielu domach półki aż uginają się od książek, a księgozbiór stale się rozrasta. Prawdziwe mole książkowe prędzej chleba sobie odmówią niż zakupu wymarzonej pozycji sygnowanej nazwiskiem ulubionego autora. Kiedy książki zaczynają zalegać na każdym wolnym metrze kwadratowym mieszkania, pora na nowe regały biblioteczne, półki albo organizację osobnego pomieszczenia na bibliotekę.

To ostatnie rozwiązanie, jakkolwiek najwygodniejsze i będące marzeniem niejednego bibliofila, najtrudniej zrealizować. Dlatego tak ważne jest znalezienie wygodnych regałów na książki - nie tylko pojemnych, ale także rozwojowych: możliwość dokupienia nadstawek czy kolejnych modułów utrzymanych w tej samej stylistyce i kolorystyce jest najważniejsza. Jeśli naprawdę marzy wam się uporządkowanie domowego księgozbioru, podpowiadamy trzy możliwości. W naszym sklepie znajdziecie więcej podpowiedzi, warto więc przejrzeć całą ofertę, zanim podejmiecie decyzję o reorganizacji przestrzeni.

Jedna duża biblioteczka

Nie, nie pokój przeznaczony na bibliotekę, a jedna duża szafa biblioteczna typu witryna albo solidny głęboki regał na książki, które można układać w kilku warstwach. Stawiamy taki okaz w centralnym punkcie salonu i nie udajemy, że zaliczamy się do nieczytającej większości. Półki powinny być na tyle głębokie, żeby umożliwiały układanie książek warstwami i jednych na drugich. Taki pozorny chaos jest bardzo miły dla oka bibliofila. On zawsze wie, gdzie czegoś szukać, doskonale orientuje się w topografii swoich zbiorów. Biblioteczka stanowi centrum przestrzeni wspólnej i to wokół niej gromadzą się czytający domownicy. Dobrze więc, żeby w bezpośredniej bliskości stały wygodne fotele, kanapa, stolik kawowy. 

 

 

 

 

Regały na książki w całym domu

Wąskie i wysokie pojedyncze regały na książki można rozlokować po całym domu . Idealnie wpasują się we wnęki, staną w miejscach, których nic innego się nie zmieści. Zamiast wieszać na ścianie kiczowaty obraz albo robić ozdobę z naklejek ściennych, można po prostu postawić regał na książki. Wnętrze z pomysłowo rozmieszczonymi regałami bibliotecznymi nie będzie przytłaczające - raczej intrygujące. Wąskie, wysokie i pojemne regały pomieszczą naprawdę sporo woluminów i sprawią, że w naszym księgozbiorze nareszcie zapanuje prządek. W miarę rozrastania się księgozbioru na pewno znajdziemy miejsce na nowe meble. O wiele łatwiej wstawić gdzieś pojedynczy regał, niż zaaranżować dużą bibliotekę.  

 

 

  

 

 

Półki w niecodziennych miejscach

Pojedyncze wiszące na ścianach półki na książki to także dobre rozwiązanie. Pod warunkiem jednak, że nie przeszkadza nam konieczność wiercenia dziur w ścianach i nie planujemy rychłego przemeblowania. Atrakcyjne i oryginalne półki zamiast ozdób ściennych na pewno staną się znakiem rozpoznawczym naszego mieszkania. Półka na książki może pojawić się nie tylko w salonie czy sypialni - możemy zawiesić ją także w miejscach mniej oczywistych jak przedpokój czy kuchnia. Takie rozsiane po całym domu półki z książkami zachęcają do sięgania po lekturę na każdym kroku. 

Obok książek papierowych, coraz częściej wzbogacamy nasze księgozbiory o książki elektroniczne - te nie wymagają regałów czy półek. Wystarczy czytnik i całą wielką bibliotekę pomieścić można w jednym małym urządzeniu. Jednak prawdziwi bibliofile nie wyobrażają sobie życia bez szelestu kartek i zapachu zadrukowanego papieru. To dla nich pytanie o to gdzie trzymać książki urasta do rangi pytania egzystencjalnego. Nowoczesne szafy biblioteczne, regały na książki oraz półki do ich przechowywania spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów książek - są piękne, trwałe i pojemne. Jeśli macie ochotę oddzielić się od nieczytających domowników ścianą książek, także coś dla was mamy - regał Fumay. Teraz już spokojnie możecie się zaszyć z lekturą po swojej stronie świata...