Połącz się z nami

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Wyposażamy pokój dla rodzeństwa

Mieszkanie w jednym pokoju z bratem lub siostrą może być najprzyjemniejszym wspomnieniem z dzieciństwa. Pod warunkiem jednak, że pokój dostosowany jest do potrzeb obojga dzieci i mają w nim zarówno miejsca do wspólnej zabawy jak i osobiste rewiry, do których to drugie nie ma dostępu. Aranżacja pokoju dla rodzeństwa rządzi się swoimi własnymi prawami i trzeba pamiętać, że każde z rodzeństwa ma inne potrzeby i upodobania. Indywidualizacja pokoju pod kątem potrzeba każdego z dzieci z osobna jest więc warunkiem koniecznym, żeby poczuciu wspólnoty towarzyszyło także poczucie odrębności i akceptacji.

Łóżko piętrowe dla dzieci z przestrzenią Shelter dąb     Łóżko piętrowe dla dzieci z przestrzenią Shelter dąb

Łóżko piętrowe

Pierwszym elementem pokoju, który wzbudza najwięcej emocji jest łóżko. Można zaplanować jedno łóżko dla dwójki dzieci albo dwa osobne pojedyncze łóżka. W pierwszym przypadku myślimy oczywiście o łóżku piętrowym albo na antresoli. Klasyczne łóżko piętrowe to znaczna oszczędność miejsca oraz wielka frajda dla dziecka, które lubi spać na wysokości. Dobrze zaprojektowany model ma dodatkowe półeczki na lampki nocne oraz inne drobiazgi, co eliminuje konieczność dokupowania szafki nocnej dla dziecka śpiącego na dolnym pokładzie i zawieszania półek na ścianie dla dziecka na pokładzie górnym. Jeśli łóżko posiada szufladę na pościel, można mieć nadzieję, że rodzeństwo będzie w stanie utrzymać należyty porządek w swojej strefie do spania

 

Łóżko piętrowe z miejscem do spania i stołem Urbanic black    



Równie ciekawa opcja to łóżko piętrowe połączone z szafą ubraniową oraz licznymi schowkami - szufladami czy półkami na książki. Taki wielozadaniowy kombajn to właściwie jeden jedyny mebel, który od razu sprawia, że pokój jest wyposażony i w pełni funkcjonalny. Jeśli nasze dzieci chodzą już do szkoły czeka nas tylko dokupienie biurek i krzeseł. Łóżko dolne i górne zawsze są tej samej wielkości i mogą służyć dzieciom od okresu przedszkolnego - kiedy to maluchy zaczynają się usamodzielniać - aż do nastoletniości. Wtedy zwykle zachodzi potrzeba zorganizowania osobnego pokoju dla każdego z rodzeństwa, zwłaszcza jeśli to para mieszana

 

Razy dwa

Jeśli stawiamy na aranżację z dwoma pojedynczymi łóżkami, musimy liczyć się ze znacznymi stratami powierzchni użytkowej pokoju. Jest to więc rozwiązanie dla pokojów o sporym metrażu. Wtedy trzeba także pomyśleć o zakupie dodatkowych szaf ubraniowych - podobnie jak wtedy, gdy wybieramy klasyczne łóżko piętrowe - komód czy regałów na książki. Pokój dla dwójki dzieci to konieczność zdublowania wielu elementów: biurek, krzeseł, szaf. Jeśli rodzeństwo to chłopiec i dziewczynka, każde z dzieci będzie wymagało zakupu mebli potrzebnych tylko jemu. Obok toaletki z lustrem może więc stanąć szafa z futbolowymi dekoracjami. Ważne, żeby do dziecięcego pokoju na siłę nie wprowadzać unifikacji. Pokój dla rodzeństwa to często pokój dla osób o zupełnie różnych temperamentach i odmiennych zainteresowaniach. 

 

Pokój dziecięcy dla dwóch dzieci Artic white     /pokoj-dzieciecy-dla-dwoch-dzieci-artic-white-x119079



Bez względu na nasze dobre intencje i tak przyjdzie moment, w którym młodzi ludzie będą chcieli mieć osobne pokoje. To naturalne. Jeśli do tej pory pokój dziecięcy był umeblowany w opcji "wszystko razy dwa", wystarczy rozstawić meble po dwóch pokojach. W przypadku łóżka piętrowego możemy uznać, że etap pokoju dla dwojga po prostu się zakończył i łóżko sprzedać, ale można je też zdemontować, znajdując dla poszczególnych elementów nowe zastosowanie i dokupując elementy brakujące. Jeśli meble są dobrej jakości, na pewno posłużą aż do czasu, kiedy zorientujemy się, że nasze maleństwa są już... dorosłe.