Połącz się z nami

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Czym są meble rustykalne?

Zastanawiając się nad wystrojem naszego mieszkania czy domu, czasem ciężko od razu się zdecydować na to, w którą dokładnie stronę chcemy iść. Czy zdecydować się na jednolity, konsekwentny styl mebli i dodatków we wszystkich pomieszczeniach, czy może zostawić sobie pole do improwizacji i, na przykład, odważnie połączyć elementy ultra-nowoczesnego minimalizmu z antycznymi lub rustykalnymi elementami.

Dziś pochylimy się właśnie nad stylem rustykalnym, określimy czym jest i jak najlepiej korzystać z jego uroków.

 

 

Rustykalny, czyli jaki?

Chcąc dokładnie zrozumieć czym jest styl rustykalny, nie sposób nie zajrzeć najpierw do słownika. Tam  przeczytamy, że "rustykalny" znaczy dokładnie tyle co "wiejski, mający związek ze wsią, wieśniaczy, ludowy".  Nie oznacza to jednak oczywiście, że by cieszyć się wystrojem mieszkania w tym stylu możemy szukać mebli  tylko w starych, wiejskich chatach. W dzisiejszych czasach meble wyglądające sielankowo, romantycznie,  rustykalnie są łatwo dostępne w sklepach meblarskich.

 

 

Wykonywane zazwyczaj z drewna, surowego, pobielanego, lub w pastelowych odcieniach, często z efektem  postarzenia, lub celowego zostawienia prześwitów, by móc podziwiać strukturę naturalnego drewna, która  jest podstawową cechą tego rodzaju mebli. We wzornictwie i tapicerce dominują pasy, kraty i motywy  roślinne, nadające sielankowego klimatu.

Decydując się na rustykalny wystrój i meble należy postawić na minimalizm i pamiętać o złotej zasadzie –  mniej znaczy więcej. Skompletować meble jest stosunkowo łatwo, gdyż styl ten nie wymaga żelaznej  konsekwencji i idealnego dopasowania wzornictwa czy struktury mebli, jednak tym bardziej musimy  wystrzegać się przesady. Najlepiej postawić na wiejskie czy ludowe, sielankowe akcenty w ogólnie  współczesnym i przestrzennym wnętrzu. To sprawi, że wystrój w Twoim domu będzie bardzo klimatyczny i  przytulny.

Stylowe meble w stylu wiejskim, które nadadzą charakteru Twoim wnętrzom.

Meblem, który ściśle i bardzo konkretnie kojarzy się ze stylem rustykalnym w czystej postaci jest kredens ze szklaną witryną. Bardzo okazale prezentuje się na przykład model Westerland, dostępny w renomowanym sklepie Aldo, który umiejętnie łączy cechy romantycznego mebla kojarzącego się z zapachem świeżo upieczonego chleba jak i nowoczesnego i funkcjonalnego kredensu. Składa się na niego praktyczny, lakierowany drewniany blat, białe szuflady i szafki, a dodatkowo przeszklona witryna pozwalająca na ekspozycję ceramiki lub ulubionych książek kucharskich.

 

Łóżko metalowe 160 czarne Bruce

 

Kolejną ciekawą propozycją jest solidne i pełne wdzięku łóżko Danz. Sypialnia to świetne miejsce na umieszczenie tam mebli w rustykalnym stylu, gdyż z założenia nadają one pokojom przytulności, a gdzież mogłaby ona mieć lepsze zastosowanie niż właśnie w pokoju, w którym odpoczywamy? Łóżko Danz to solidna, sosnowa konstrukcja drewniana, utrzymana w kolorze bieli – tak charakterystycznym dla tego stylu. Prosty, a jednak efektowny projekt niemieckiego producenta, to idealny wybór do sypialni romantycznego singla, gdyż dostępny jest w coraz popularniejszym ostatnio wymiarze 140x200cm.

W galerii zdjęć przedstawione są również inne elementy wyposażenia sypialni, dostępne w ramach kolekcji.

 

 

A skoro mowa o kompletach, warto zwrócić uwagę na dopasowane stylem zestawy mebli, na przykład ten, rustykalny zestaw Westerland I. Zawiera on meble idealne do przedpokoju, wieszakościankę, szafę, małą szafkę na buty oraz obszerną szafę na buty. Wszystkie utrzymane w jednolitym, sielankowym stylu, wniosą pełną wdzięku atmosferę przytulności do Twojego domu już od progu. Poszczególne elementy zestawu można również kupować oddzielnie i za ich pomocą tworzyć własne, niepowtarzalne koncepcje wystroju wnętrz.

Styl rustykalny doskonale pasuje do wystroju kuchni, sypialni, przedpokoju, ale również pokojów dziecięcych, a nawet łazienek. Szukając mebli idealnych do swojego domu, zajrzyj na stronę sklepu meblowego Aldo.